مشاوره رایگان

درخواست مشاوره

نام و نام خانوادگی(ضروری)
لوگو نیلی حسابان
شرکت مشاوره تخصصی نیلی حسابان

شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 – 18 پاسخگوی شما هستیم.

ارتباط از طریق ایمیل:
مشاوره رایگان

درخواست مشاوره

نام و نام خانوادگی(ضروری)
لوگو نیلی حسابان
شرکت مشاوره تخصصی نیلی حسابان

شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 – 18 پاسخگوی شما هستیم.

ارتباط از طریق ایمیل:

راه اندازی سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو در جهت تکریم ارباب رجوع و تسهیل وصول مطالبات

آنچه در این نوشته خواهیم داشت

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، جهانگیر رحیمی با بیان اینکه جلوگیری از تضییع حقوق عامه و تکریم ارباب رجوع جزو اولویت‌های سازمان امور مالیاتی است، اظهار داشت: در راستای تحقق این اهداف، سامانه هوشمند مالیات بر نقل و انتقال خودرو اجرایی شده که این امر هزینه‌های شهروندان را کاهش داده و از اتلاف انرژی و وقت مردم کاسته است. همچنین این موضوع به ایجاد تعادل بازار خودرو کمک شایانی می‌نماید.

وی به مقایسه‌ هزینه انتقال سند خودرو در دفاتر اسناد با مراکز تعویض پلاک اشاره کرد و گفت: افراد مطلع می‌‌دانند که هزینه‌ها در مرکز تعویض پلاک، بسیار پایین‌تر از دفاتر اسناد رسمی است; اما برخی در حال ایجاد موجی در جامعه هستند که همچنان معامله‌گران و خریداران خودرو را ترغیب به تنظیم سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی کنند.

رحیمی با بیان اینکه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو پیش از انجام فرآیند تعویض پلاک انجام می‌شود، افزود: مالیات نقل و انتقال خودرو از هفتم فروردین سال جاری به صورت آنلاین دریافت می‌شود و بر همین اساس یک درصد از ارزش خودروهای داخلی و دو درصد خودروهای وارداتی تحت عنوان مالیات دریافت می‌شود و افرادی که می‌خواهند برای تعویض پلاک نوبت بگیرند، باید به سامانه نوبت‌دهی مراجعه کنند.

مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی با تاکید بر اینکه سامانه مالیات بر نقل و انتقال خودرو در اجرای ماده ۳۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده صورت گرفته است، گفت: شهروندان محترم می‌‌توانند به صورت هوشمند و بدون مراجعه به بانک‌ها به صورت آنلاین مالیات نقل و انتقال خودرو را از طریق درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی به آدرس my.tax.gov.ir پرداخت کنند.

وی افزود: از تاریخ ۱۳ دی‌ماه سال گذشته، باید تمام نقل و انتقالات روی سامانه ثبت شده باشد که بعضا به صورت خوداظهاری این کار انجام شده; اما احیانا اگر مواردی باشد که این مالیات پرداخت نشده باشد، توسط سازمان امور مالیاتی کنترل و به مالکین اطلاع‌رسانی می ‌شود تا نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام نمایند.

رحیمی در خصوص شیوه‌های پرداخت نیز تصریح کرد: در حال حاضر مالیات نقل و انتقال خودرو از دو طریق قابل پرداخت است; نخست از طریق سایت سازمان امور مالیاتی و دوم از طریق سامانه نوبت‌دهی تعویض پلاک شهروندان به سازمان امور مالیاتی هدایت می‌شوند که پس از پرداخت مالیات می‌توانند نسبت به اخذ نوبت تعویض پلاک اقدام کنند.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس اظهارات کارشناسان این حوزه، در همین مدت کوتاه اجرای این طرح، مقایسه هزینه انتقال ۱۰ خودرو پرفروش در مراکز تعویض پلاک و دفاتر اسناد، نشان از کاهش حداقل ۵۰ درصدی هزینه نقل و انتقال خودرو از طریق سامانه پرداخت آنلاین مالیات نقل و انتقال خودرو دارد.

این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *